Strona Główna
   Książki
 Recenzje
 Autorzy
 Biografie
 Nowości i zapowiedzi
 E-books
 Felietony
 Konkursy
 Wywiady
   Zarejestruj się
 Dodaj materiał
   Redakcja
 Linki
 Współpraca
 Partnerzy
 • Wyszukiwarka

 • Polecamy
  Najlepsze strony o literaturze

 •  
   

  Maxime Chattam  Data: 06-11-2006 22:48:16
  Rozmawiał(a): Sonia Draga

  Maxime Chattam

  Maxime Chattam, trzydziestoletni francuski autor znakomitych thrillerów był gościem Wydawnictwa Sonia Draga podczas Targów Ksiązki w Krakowie. Autor okrzyknięty we Francji "złotym chłopcem" wśród mistrzów suspensu wydał w Polsce już dwie swoje powieści: "Otchłań zła", oraz "W ciemnościach strachu". Grono jego wiernych czytelników, zachwyconych powieściami systematycznie się powiększa.

  Wywiad Soni Draga z Maxime'em Chattamem:


  Sonia Draga: - Maxime, powiedz, od kiedy piszesz? Kiedy nastąpił ten moment, gdy powiedziałeś sobie: chcę zostać pisarzem?

  Maxime Chattam: - Jako nastolatek miałem potrzebę przeżywania czegoś więcej niż przeciętny człowiek. Takie zwyczajne, codzienne życie wydawało mi się przerażająco nudne, stąd literatura okazała się dla mnie doskonałym urozmaiceniem. W którymś momencie stwierdziłem, że pisząc, przeniosę się w miejsca niesamowite, niecodzienne, wręcz fantastyczne. I tak, tworząc krótkie formy literackie, mogłem się przenosić w inny, ciekawszy świat.

  S.D.: - W twoich biografiach pojawia się informacja, że podejmowałeś się różnej pracy, by doznać wielu doświadczeń życiowych. Jakie to były prace i którą z nich uważasz za najlepsze doświadczenie przydatne dziś, w pisaniu?

  M.C.: - Podejmowałem się różnych prac - m.in. jako kupiec w centrali dużej sieci handlowej, stróż czy sprzedawca w księgarni - ale większość z nich miały po prostu mi umożliwić pisanie. Chociaż... Na samym początku mojego życia zawodowego próbowałem aktorstwa - była to również odskocznia od codziennego życia, wcielając się w czyjąś rolę, mogłem również przenieść się do innego świata.

  S.D.: - To co sprawiło, że jednak porzuciłeś aktorstwo?

  M.C.: - Wiesz, co? Sztuczność. Odkryłem, że cały ten świat aktorski wciąż gra, jest pozbawiony naturalności. A to mi raczej nie odpowiada.

  S.D.: - Spędziłeś sporo czasu w Stanach Zjednoczonych - czy to było w jednym miejscu, czy podróżowałeś? Co sprawiło, że akcję swojej trylogii osadziłeś właśnie tam?

  M.C.: - Pisząc thriller wiedziałem, że jego akcja nie może się rozgrywać we Francji. Innych państw europejskich tak dobrze nie znałem, ale będąc wiele razy w USA, w różnych miejscach, poznałem ten kraj na tyle dobrze, by móc zaryzykować z osadzeniem akcji właśnie tam. Stany Zjednoczone są według mnie idealnym miejscem dla akcji thrillera o seryjnym zabójcy.

  S.D.: - Trylogia ma dość mroczny klimat, są tam szczegółowe opisy zbrodni i sekcji zwłok. Skąd masz taką wiedzę?

  M.C.: - Zgłosiłem się na studia z kryminologii między innymi po to, by brać udział w sekcjach zwłok. Uczestniczyłem w nich 12 razy. Wiedziałem, że aby móc coś dobrze opisać, najlepiej tego osobiście doświadczyć.

  S.D.: - Wiesz dobrze na własnej skórze, jak ciężko jest debiutującemu pisarzowi przebić się przez zalew maszynopisów, jakie dociera codziennie do wydawnictw. W jaki sposób tobie udało się tak szybko zwrócić na siebie uwagę?

  M.C.: - Wiedziałem, że trzeba znaleźć się bliżej świata wydawniczego. Zatrudniłem się zatem do pracy w księgarni. Stwierdziłem, że muszę być w niej dobry, by zwrócić na siebie uwagę najpierw swoich pracodawców, a następnie wydawców. Dzięki ciężkiej, ale skutecznej dla mnie pracy, udało mi się przedłożyć osobiście maszynopis wpływowej osobie w wydawnictwie Michel Lafont. Aż pewnego dnia odebrałem telefon i usłyszałem: - Dzień dobry, nazywam się Michel Lafont i chciałbym wydać twoją książkę.

  S.D.: - Jak wygląda w twoim przypadku praca nad książką?

  M.C.: - Zazwyczaj pół roku zajmuje mi gromadzenie materiałów, sprawdzenie faktów i dokumentów, a później przez kolejne pół roku piszę.

  S.D.: - A nad czym obecnie pracujesz?

  M.C.:- Tak naprawdę jestem w trakcie pracy nad dwoma książkami. Pierwsza z nich jest prawie na ukończeniu. Jest to thriller, którego akcja toczy się podczas wojny. Ale nie wiemy, jaka to wojna, kiedy się toczy ani gdzie. Istotne jest to, że w jednostce wojskowej giną żołnierze, ale ich śmierć nie jest wynikiem operacji wojennych, tylko efektem działań jakiegoś szaleńca. To zagadnienie ma nam uzmysłowić, że nawet w zamkniętych grupach społecznych mogą pojawić się jednostki, których działania są nieprzewidywalne.

  S.D.: - Jest to twoja pierwsza wizyta w Polsce, co sądzisz o naszym kraju? Jakie są twoje pierwsze wrażenia?

  M.C.: - Jestem zachwycony. Moja narzeczona ma korzenie polskie (jej dziadek był Polakiem, który wyemigrował do Francji w czasach stalinizmu), zatem oboje chcieliśmy bardzo przyjechać do Polski, dla niej to też jest ten pierwszy raz. Znalazłem tu sporo tematów do mojej kolejnej powieści, jestem już przekonany, że za dwa lata będę pisać książkę, której akcja potoczy się w Polsce.

  S.D.: - Dziękuję Ci bardzo za rozmowę, ale przede wszystkim za to, że przyjechałeś do Polski, by spotkać się ze swoimi czytelnikami. Mam nadzieję, że nie była to Twoja ostatnia wizyta u nas?

  M.C.: - Na pewno nie! Obiecuję, że wrócę. Tym bardziej, że bardzo się cieszę, że cię osobiście poznałem, że to właśnie wydawnictwo Sonia Draga wydaje moje książki w Polsce. Przed przyjazdem wiele osób mówiło mi, że mam tutaj dobrego wydawcę, a teraz mogę powiedzieć, że to prawda. Jestem dumny z faktu, że to właśnie twoje wydawnictwo publikuje moje powieści! Dziękuję. Do zobaczenia wkrótce!


  Źródło informacji: Wydawnictwo Sonia Draga

  Maxime Chattam - Strona o autorze

 • Nowa recenzja
 • Lituma w Andach
  Lituma w Andach
  Mario Vargas Llosa
 • Polecamy
 • Księgarnia
 • Listy
  John Ronald Ruel Tolkien
  Listy
  56 zł 50,40 zł
  KUP TERAZ!
 • Logowanie
 • Login: 
  Hasło: 
  Zarejestruj się
   
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Internetowe Imperium Książki © 2002 - 2010
  Serwis monitorowany przez: statystyki www stat.pl ^^^
  teatr warszawa