Strona Główna
   Książki
 Recenzje
 Autorzy
 Biografie
 Nowości i zapowiedzi
 E-books
 Felietony
 Konkursy
 Wywiady
   Zarejestruj się
 Dodaj materiał
 Dodaj recenzję
   Redakcja
 Linki
 Współpraca
 Partnerzy
 • Wyszukiwarka

 • Polecamy
  Najlepsze strony o literaturze
 •  Achaja [tom 1]

  Autor książki: Andrzej Ziemiański
  Data dodania: 21-07-2003 o 21:57:56

  Kategoria: Fantasy/SF

  Autor recenzji: Krzysztof Urbański
  Ocena recenzenta: 6 / 6

     Kup w świetnej cenie

  Achaja [tom 1]

  Achaja [tom 1] 

  Na ostatniej stronie okładki "Achaji" widnieje wypowiedź Andrzeja Drzewińskiego: "Gdy pisaliśmy razem, Andrzej (Ziemiański) był bardzo dobry. Teraz jest jeszcze lepszy". Muszę się zgodzić z powyższymi słowami, gdyż Ziemiański, który powrócił po ponad dekadzie, jest niczym dobre wino, a może nawet whisky, im jest starszy, tym nabiera jego twórczość rozmachu i dbałości o szczegóły.

  Czytając tę pełną wartkiej akcji powieść science fiction (bo właśnie za takiego twórcę uważa się autor, a nie za pisarza fantasy, jakby mogło się niektórym wydawać czytając opisywaną przeze mnie powieść), wyróżniają świetne opisy stylu i zasad walki na miecze, oraz przenikliwości taktycznej. Nie myślcie jednak państwo, iż powoduje to znudzenie u czytelnika. Te momenty powieści, które traktują o sposobie postępowania podczas pojedynków są szalenie ciekawe. Ziemiański osiąga taki efekt wplatając w ich opisy przeżycia bohaterów, oraz nieskomplikowany język, bez wyszukanych i nieznanych zwykłemu śmiertelnikowi określeń broni czy ruchów bojowych. Nie umniejsza to, jakby mogło się wydawać, wartości i poziomu języka i stylu autora. Plastyczne opisy bohaterów oraz miejsc dodają smaku do szybkiej i klarownej akcji powieści, która trzyma czytelnika w napięciu do ostatnich stron.

  Zarówno tytułowa księżniczka Achaja, czarownik Meredith, jak i przebiegły Zaan i jego kompan Sirius są postaciami nietuzinkowymi, skomponowanymi tak by wyróżniały się ze swojego otoczenia, i zaciekawiły swoimi sprawami odbiorcę. A jakie to problemy mają postaci Ziemiańskiego? Każde z nich, stara się, czasami wbrew swojej woli, dowiedzieć czegoś nowego o sobie i o zasadach jakimi rządzi się świat, życie i śmierć, tak powszechna i nierzadko drastyczna, na kartach powieści. Achaja, jako piętnastolatka trafia do wojska, następnie staje się niewolnicą i prostytutką. Wszystkie jej dotychczasowe poglądy ulegają przemianie, a najważniejsze staje się pragnienie przeżycia. Zaan i Sirius podszywają się pod syna jednego z siedmiu Wielkich Książąt Królestwa Troy - Oriona. Spotykają nowe reguły otaczającej ich rzeczywistości, a w konfrontacji muszą wyjść zwycięsko, żeby nie tylko przeżyć, ale i udowodnić sobie, czego może dokonać zwykły człowiek, bez pieniędzy i przyszłości, pogrążony w oparach zwykłej codzienności. Czarownik Meredith natomiast toczy walkę z samym sobą. To co wydawało mu się zawsze znane, przyjmuje nową formę i staje się kolejną tajemnicą. A jest ich u Ziemiańskiego jeszcze wiele. Ziemcy, cisi ludzie, demony...

  Autor, jak się przyznał w wywiadzie na jednym z czatów, tworzył swoje dzieło przez prawie pięć lat Wiele czasu zajęło mu przeczytanie specjalistycznych książek, poświęconych psychologii i zachowaniu człowieka, w skrajnych sytuacjach, co jest ogromnym atutem powieści. Współczesny język jest wulgarny, surowy. Taki też można odnaleźć w niektórych dialogach " Achaji", lecz staje się dzięki temu ta pozycja bliższa czytelnikowi, bardziej realna. Również spora dawka humoru potrafi wzbudzić w czytelniku gromki śmiech w środku nocy, kiedy cała rodzina śpi w pobliżu, jak to było w moim przypadku. Tu warto zwrócić uwagę choćby na rozdział osiemnasty:

  - Był tu jeden taki gnój, wszystkie włosy na nogach i rękach usunął.
  - Wiem - uśmiechnął się Zaan - Czytałem. To robota depilatora, zwanego też...
  - Mam w dupie tego debila Tora, czy jak mu tam.

  (...)

  - Co to?
  - N... noga.
  - Nie o to pytam!
  - No... stopa?
  (...)
  - Powąchaj.
  - No?
  - Nie czujesz? Nawet nogę pachnidłami namaścili!

  Zaan wzruszył ramionami.

  - Wiesz... To akurat może i dobrze - przypominał sobie wieczór przy ognisku kiedy "szlachetny rycerz" zdjąć buty, bo chciał osuszyć onuce.


  Podobnych dialogów, wypełnionych po brzegi humorem, zarówno sytuacyjnym, jak i postaci czy dialogów jest w całej książce znacznie więcej. Nie deklasyfikuje to jednak powieści Ziemiańskiego, jako poważnej prozy, poruszającej ważne, ponadczasowe tematy.

  Reasumując na koniec, polecam serdecznie i z całego serca tę pozycję. W tej krótkiej recenzji nie udało mi się zawrzeć całego bogactwa akcji i kunsztu autora, jaki został zaprezentowany w "Achaji". Jeśli moje starania nie przekonują jeszcze do zakupu tej pozycji, to może nominacja do Nagrody im. Janusza Zajdla 2003 jest odpowiednią referencją. Powieść tę czyta się szybko, niemal przez nią płynie. W sierpniu ma ukazać się drugi tom, więc jeśli jeszcze nie czytaliście pierwszego, to czas najwyższy, a i cała historia będzie żywsza i bliższa, jeśli poruszycie państwo obie powieści po kolei. Pomimo, iż książka wydana jest na słabej jakości papierze i w miękkiej oprawie (co dla niektórych może być tandetne, jednak najwyraźniej nie mieli oni styczności z literaturą o wysokim poziomie jaka, z pewnością, kryje sie pod ta nieciekawą zewnętrzną skorupą), warta jest z pewnością swojej ceny. Piszę te słowa także, aby przeciwnicy fantastyki, mogli wreszcie odnaleźć zalety w tej dziedzinie i uznać Ziemiańskiego za godnego ich "wrażliwych gustów" pisarza, którym z pewnością jest.

  Więcej o książce "Achaja [tom 1]"


  Zobacz tę pozycję w księgarni Lideria

   

  K  O  M  E  N  T  A  R  Z  E    (ilość: 30)

  dodał: Gandalf1987

  data: 31-01-2006

  treść: Książka jest naprawde dobra. Wciąga jak odkurzacz.

   

  dodał: Fan

  data: 10-05-2005

  treść: Ta ksiazka jest fajowa.troche duzo przeklanstw ale nie razi to tak jak na ulicach.szczeze mowiac sapkowski mi sie wogula nie podoba chociaz jestem fanem gatunku fantasy.warto przeczytac

   
  Zobacz więcej komentarzy   |   Dodaj swój komentarz
 • Menu podręczne
 • Wersja do druku
  Powiadom znajomego
 • Nowa recenzja
 • Dom Augusty
  Dom Augusty
  Majgull Axelsson
 • Polecamy
 • Księgarnia
 • Świat według Clarksona 3. Na litość boską!
  Jeremy Clarkson
  Świat według Clarksona 3. Na litość boską!
  35 zł 32,20 zł
  KUP TERAZ!
 • Logowanie
 • Login: 
  Hasło: 
  Zarejestruj się
   
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Internetowe Imperium Książki © 2002 - 2010
  Serwis monitorowany przez: statystyki www stat.pl ^^^
  teatr warszawa