Strona Główna
   Książki
 Recenzje
 Autorzy
 Biografie
 Nowości i zapowiedzi
 E-books
 Felietony
 Konkursy
 Wywiady
   Zarejestruj się
 Dodaj materiał
 Dodaj recenzję
   Redakcja
 Linki
 Współpraca
 Partnerzy
 • Wyszukiwarka

 • Polecamy
  Najlepsze strony o literaturze
 •  Pod Mocnym Aniołem

  Autor książki: Jerzy Pilch
  Data dodania: 10-03-2003 o 09:22:44

  Kategoria: Obyczajowe

  Autor recenzji: Aleksandra Majdan
  Ocena recenzenta: 5 / 6  POLECAMY !!!

     Kup w świetnej cenie

  Pod Mocnym Aniołem

  Pod Mocnym Aniołem 

  Kolejność uczuć według alkoholika

  Każdy, kto sprawił sobie gwiazdkowy prezent w grudniu 2000 roku w postaci „Wigilijnych opowieści”, miał już przedsmak „Pod Mocnym Aniołem”. Opowiadanie zamieszczone we wspomnianym zbiorku, jest faktycznie jednym z rozdziałów powieści Jerzego Pilcha.

  Mamy tu niespotykany opis uczuć deliryka-intelektualisty. Trafnie nazwane emocje w bardzo wymowny sposób przybliżają czytelnikowi rzeczywistość pijackiego świata. Nie jest to na pewno traktat z rodzaju „Wódko, pozwól żyć” – żaden z bohaterów „Pod Mocnym Aniołem” nie wysuwa zresztą takich niedorzecznych postulatów. Tutaj szpitalny oddział samobójców-deliryków kojarzy się tylko z więzieniem, głodem alkoholowym, codziennym dmuchaniem w alkomat i wścibskimi „terapeucicami”. Tutaj telefon dzwoni tylko między 7. a 21., nikt nie używa perfum ani toniku, każdy natomiast ma swoje podłe życie poza psychiatrykiem i marzy o wyjściu z niego.

  Główny bohater-narrator, jest pisarzem i realizuje się poprzez wymyślanie i spisywanie wynurzeń swoich towarzyszy w niedoli. Postaci te nie są też jakimiś tam Janami Kowalskimi, ale na przykład Królową Kentu, Krzysztofem Kolumbem Odkrywcą, Quasi Mojżeszem alias Ja Alkohol, Najbardziej Poszukiwanym Terrorystą Świata, Don Juanem Ziobro czy Królem Cukru. Płynnie przeplatające się epizody życia codziennego z pijackimi przewidzeniami i fantazjami sprawiają, że czytelnik traci czasami kontrolę nad fabułą powieści jak po jednym głębszym.

  Jaki jest sens i przyczyna picia? Jak to się może skończyć jeśli nie wyniszczeniem organizmu i śmiercią? Czy alkoholik, jako ten najlepiej wtajemniczony, zna odpowiedź? „Piję, bo piję. Piję, bo lubię. Piję, bo się boję. Piję, bo jestem obciążony genetycznie. (...) Piję, bo jestem zbyt spokojny i chcę się ożywić. Piję, bo jestem nerwowy i chcę ukoić nerwy. (...) Piję, kiedy wypijam pierwszy kieliszek, i piję, kiedy wypijam ostatni kieliszek, wtedy piję tym bardziej, ponieważ ostatniego kieliszka nie wypiłem nigdy.” A koniec? Miłość daje ogromną szansę, ale też ostatnie „dwa i pół litra gorzkiej żołądkowej”...

  Więcej o książce "Pod Mocnym Aniołem"


  Zobacz tę pozycję w księgarni Lideria

   

  K  O  M  E  N  T  A  R  Z  E    (ilość: 2)

  dodał: glider

  data: 24-01-2005

  treść: co tu duzo piscac.swietna ksiazka!jedna z najlepszych jakie przeczytalem.goraco polecam wszystkim niezaleznie od wieku i plci!!jest w niej smutek opisany czasami nawet w sposob "humorystyczny"

   

  dodał: tomcrus

  data: 20

  treść: Cóż, książka w swojej treści jest bardzo smutna. Tak samo, jak smutne jest życie każdego alkoholika. Ale dzięki emocjom, których nie udało się do końca ukryć, spełnia swoją funkcję: funkcję terapeutyczną. Możemy więc "namacalnie" sprawdzić, czym jest ta biblioterapia.

   
  Dodaj swój komentarz
 • Menu podręczne
 • Wersja do druku
  Powiadom znajomego
 • Nowa recenzja
 • Lituma w Andach
  Lituma w Andach
  Mario Vargas Llosa
 • Polecamy
 • Księgarnia
 • Szybkie czytanie dla wytrwałych
  Paweł Sygnowski
  Szybkie czytanie dla wytrwałych
  29.95 zł
  KUP TERAZ!
 • Logowanie
 • Login: 
  Hasło: 
  Zarejestruj się
   
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Internetowe Imperium Książki © 2002 - 2010
  Serwis monitorowany przez: statystyki www stat.pl ^^^
  teatr warszawa