Strona Główna
   Książki
 Recenzje
 Autorzy
 Biografie
 Nowości i zapowiedzi
 E-books
 Felietony
 Konkursy
 Wywiady
   Zarejestruj się
 Dodaj materiał
 Dodaj recenzję
   Redakcja
 Linki
 Współpraca
 Partnerzy
 • Wyszukiwarka

 • Polecamy
  Najlepsze strony o literaturze
 •  Samotność w Sieci

  Autor książki: Janusz Leon Wiśniewski
  Data dodania: 23-01-2003 o 10:26:36

  Kategoria: Obyczajowe

  Autor recenzji: Łukasz Michalski
  Ocena recenzenta: 5 / 6  POLECAMY !!!

     Kup w świetnej cenie

  Samotność w Sieci

  Samotność w Sieci 

  Powieść aktualna. Powieść XXI wieku. Określenie to przewija się na rynkach literackich. Świadomość, iż świat rozwija się w błyskawicznym tempie bardzo silnie oddziałuje na współczesnych artystów i twórców. Pozostawiając literaturę fantastyczną na zupełnie innej półce, za co mam nadziej nikt się nie obrazi, można zauważyć, że w wielu przypadkach istotą stało się ukazanie życia poszczególnej jednostki w XXI wieku, w dobie postępu technologicznego, komputerów, świata bez granic, świata idealnego. Zapewne wszystko byłoby idealne, gdyby nie maleńki szczegół, a mianowicie to frapujące i nękające człowieka pytanie: co jest w życiu naprawdę ważne. „Samotność w sieci” autorstwa Janusza Leona Wiśniewskiego odkrywa jedną z najprawdziwszych prawd o człowieku.

  Skupiając się na książce nie wolno zapomnieć o tych, bez których pozycja w ogóle mogłaby się nie ukazać. Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Prószyński i Spółka zasługują na pochwałę za ramówkę i sposób wydania. Książka wyróżnia się doskonałą okładką i przemyślaną koncepcją paginy oraz wewnętrznej grafiki, która oddziałuje wizualnie na czytelnika. Przejrzysty druk i odpowiednia czcionka powodują, iż czytanie nie męczy a w połączeniu z treścią nie pozwoli czytelnikowi zasnąć ze zmęczenia.

  Autor posłużył się jak dotąd rzadko spotykaną, aczkolwiek stosowaną metodą podziału akcji na świat przedstawiony z perspektywy kobiety oraz mężczyzny wraz z ich emocjami i wspomnieniami. Generalnie język jest przystępny i prosty, aczkolwiek czasami zdarza się autorowi zbytnio zagłębiać w naukową nomenklaturę, co w rzeczywistości nie stanowi atrakcyjnego dodatku. Książka w głównym wątku traktuje o znajomości Jego i Jej w wirtualnym świecie poczty elektronicznej i pogawędek na czacie. Autor rozwija wątek wiodący zbyt wolno skupiając się niejednokrotnie na rzeczach zbędnych, wątkach pobocznych, których racji bytu nie można podważyć, ale jest ich stanowczo za dużo. Stanowią one zbyt duży obszar książki. Czytelnika interesuje kwestia główna, zasadnicza, od której nie można się oderwać, dlatego nadmiernie występujące wątki poboczne mogą powodować zniecierpliwienie i wręcz momentami drażnić.

  „Samotność w sieci” jest powieścią realistyczną i umiejętności właściwego postrzegania świata nie można autorowi odmówić. Wiśniewski zauważa, że ludziom w dzisiejszych czasach brakuje domowego ciepła i miłości, co nieraz rodzi dramaturgię. Książka ma w sobie tyle smutku i bólu, co „Ballada bezbożna” Rafała Wojaczka, do którego autor odwołuje się na kartach powieści. Jest to powieść o pustych, otwartych sercach, które zamknięte są w świecie wypełnionym nieustannym wyścigiem szczurów, chęcią posiadania, karierą i wyuzdanym pożądaniem. Serca te mogą swobodnie oddychać tylko w niezmierzonym wszechświecie wirtualnym, który składa obietnice bez realnego pokrycia. Mimo to, ten świat jest im bliższy i pełen życia. Fakt, iż pozostawia smutek i żal nie jest tak bardzo istotny, jak wspaniałe wspomnienia z tego właśnie świata, ponieważ bez względu na materialną egzystencje – to właśnie przeżycia, emocje są prawdziwe i będą dostarczały uśmiechu na ludzkich twarzach. Istnieje jednak pewna ważna reguła; „wspomnienia należy zachować, lecz nie można nimi żyć.”

  Warto sięgnąć po tę książkę i przekonać się samemu.

  Więcej o książce "Samotność w Sieci"


  Zobacz tę pozycję w księgarni Lideria

   

  K  O  M  E  N  T  A  R  Z  E    (ilość: 128)

  dodał: WHiTeLilY

  data: 28-01-2008

  treść: Książka ma 316stron z czego ostatnich 20 nie czytałam, lecz "chłonęłam". Najpierw długo nie mogłam wypowiedzieć sie na jej temat. Czytać samotność skończyłam nocą, ale nie potrafiłam jej tak po prostu odstawić na półkę, jeszcze przez długi czas płakałam, nie mogłam usnąć- zastanawiałam sie nad wyborem Ewy. Nie umiałam zrozumieć jej decyzji. Teraz już rozumiem... Teraz, gdy nic już nie jest takie samo, bo nie da sie przejść obojętnie obok tej książki, zbyt wiele zmienia ona w naszym życiu. Nagle zatrzymujemy się i zaczynamy dostrzegać rzeczy, na które wcześniej nie zwracaliśmy uwagi. Książkę oczywiście bardzo polecam, bo warto przeczytać, ale, żeby to zrobić to trzeba być dojrzałym, jeśli Samotność komuś się nie podobała, to widocznie nie był gotowy na przeczytanie tak wzruszającej, prawdziwej i pięknej historii o miłości. Samotność uświadomiła mi, że tak wiele można zmienić w swoim życiu dla miłości. Zawsze chciałam przeżyć taką miłość, nawet jeśli miałaby się tak skończyć to i tak warto. Zawsze warto... A "S@motności w sieci" na pewno przeczytam jeszcze raz, ta książka jest dla mnie pewnego rodzaju Biblią. Nigdy nie przeczytałam tak przejmującej opowieści.

   

  dodał: W.

  data: 18-02-2007

  treść: Podoba mi się w książce wykreowany przez autora świat słów.Główni bohaterowie dotykają, całują,patrzą w oczy,uśmiechają się... słowami! Uważam, że minusem książki jest zbyt duża ilość wątków pobocznych,które stanowią oddzielne opowiadania.Moim zdaniem,autor powinien skoncentrować się bardziej na dialogach głównych bohaterów i w tym względzie czuję duży niedosyt!

   
  Zobacz więcej komentarzy   |   Dodaj swój komentarz
 • Menu podręczne
 • Wersja do druku
  Powiadom znajomego
 • Nowa recenzja
 • Dom Augusty
  Dom Augusty
  Majgull Axelsson
 • Polecamy
 • Księgarnia
 • Świat według Clarksona 3. Na litość boską!
  Jeremy Clarkson
  Świat według Clarksona 3. Na litość boską!
  35 zł 32,20 zł
  KUP TERAZ!
 • Logowanie
 • Login: 
  Hasło: 
  Zarejestruj się
   
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Internetowe Imperium Książki © 2002 - 2010
  Serwis monitorowany przez: statystyki www stat.pl ^^^
  teatr warszawa