Strona Główna
   Książki
 Recenzje
 Autorzy
 Biografie
 Nowości i zapowiedzi
 E-books
 Felietony
 Konkursy
 Wywiady
   Zarejestruj się
 Dodaj materiał
 Dodaj recenzję
   Redakcja
 Linki
 Współpraca
 Partnerzy
 • Wyszukiwarka

 • Polecamy
  Najlepsze strony o literaturze
 •  Dziewięć

  Autor książki: Andrzej Stasiuk
  Data dodania: 25-05-2004 o 11:48:02

  Kategoria: Literatura piękna

  Autor recenzji: Adam Kostecki
  Ocena recenzenta: 5 / 6  POLECAMY !!!

     Kup w świetnej cenie

  Dziewięć

  Dziewięć 

  W 2003 roku, z niewątpliwym pożytkiem dla czytelników, ukazało się drugie wydanie powieści "Dziewięć" Andrzeja Stasiuka, jednego z najciekawszych pisarzy jakich wydała nadwiślańska ziemia. Proza Andrzeja Stasiuka w dużej mierze oparta jest na zmysłach. Również "Dziewięć" zawiera wiele opisów wrażeń wzrokowych, węchowych, smakowych. Jak wspomniał sam autor, jego "pisanie jest trochę zwierzęce" ["Rzecz o książkach" nr 5(54)].

  Powieść "Dziewięć" to historia mało dynamiczna, powolna i senna, co nie znaczy że monotonna i nudna. Pozornie opowieść z pogranicza kryminału, w rzeczywistości jest pejzażem miejskiego grzęzawiska, którego szarość i beznadziejność wlewa się w bohaterów stając się ich integralną częścią. To miasto, a raczej jego klimat i istota pojmowana jako miejsce przecinania się ludzkich obecności wydaje się być głównym bohaterem tej powieści. Fabuła często jest przetykana impresjami z życia miasta. Narrator śledzi pojawiające się przypadkowo na scenie postaci, by zarysowawszy w kilku zdaniach ich stan ducha i najbliższą przyszłość, porzuca je na rzecz innych - równie przypadkowych.

  Jednak fabuła rozgrywa się wokół dwóch równoległych wątków. W pierwszym, Paweł szuka pomocy finansowej, która ma go uchronić przed wierzycielami. Jest biznesmenem, a raczej "prywaciarzem" - takie sformułowanie jest bardziej odpowiednie dla nastroju powieści. Pracując od najmłodszych lat dorobił się własnego sklepu; jednak nieoczekiwane kłopoty w interesach wypłaszają go z mieszkania, które odwiedzają nerwowi wierzyciele. W towarzystwie Jacka - błąkając się po mieście - szuka pomocy, możliwości szybkiej i sporej pożyczki.

  Drugi wątek to portret psychologiczny Bolka, który dzięki bezprawnej aktywności zbudował swój świat za fundamencie dwóch mieszkań połączonych w jedno, towarzystwie agresywnego rottweilera i dziewczyny, którą - gdy wychodzi na akcję - zamyka w domu. Bolek wraz ze swoim pomagierem o wiele mówiącej ksywie Paker, w przerwach pomiędzy akcjami oddają się sentymentalnym podróżom w świat podwórkowego dzieciństwa, niezbyt może szczęśliwego, ale jedynego jakie pamiętają - ich własnego.

  Pomimo dość ekstremalnych zdarzeń (odwiedziny gangsterów, ucieczka po dachach) całość spowija mgła niemocy, bohaterowie nie miotają się w swoim życiu, ale tkwią w malignie, w stanie półprzytomnej akceptacji świata takiego, jakim jest dla nich.
  Całość Andrzej Stasiuk przedstawia z właściwą dla siebie wspomnianą już zwierzęcą wrażliwością, czułą na świat zapachów, dotyku. Robi to tak skutecznie, że czasami niemal słychać szum krwi płynącej w tętnicach biegnącego Pawła...

  Tym, którzy nie czytali jeszcze powieści „Dziewięć” gorąco ją polecam. A jeśli jest jeszcze ktoś, dla kogo proza Stasiuka jest nieznanym lądem... niedobrze, naprawdę niedobrze. Choć z drugiej strony, miło jest mieć przed sobą tak wartościowe odkrycie.

  Więcej o książce "Dziewięć"


  Zobacz tę pozycję w księgarni Lideria

   

  K  O  M  E  N  T  A  R  Z  E    (ilość: 2)

  dodał:

  data: 05-11-2006

  treść: Nie mieć sposobności przeczytać Stasiuka jest równoznaczne z obojętnością wobec literatury współczesnej. Jeśli nie możesz przebrnąć przez Dziewięć polecam Mury Hebronu. Wydawać by się mogło, że powtarzanie wkoło tych samych wulgaryzmów jest zbyteczne, sprubuj jednak odszukać w twórczości Stasiuka czegoś metafizycznego, wpływu pojedynczych nic nie znaczących wydarzeń na Twoje życie...

   

  dodał: TONNI

  data: 16-08-2005

  treść: BEZNADZIEJA NIEDA SIE TEGO CZYTAC

   
  Dodaj swój komentarz
 • Menu podręczne
 • Wersja do druku
  Powiadom znajomego
 • Nowa recenzja
 • Lituma w Andach
  Lituma w Andach
  Mario Vargas Llosa
 • Polecamy
 • Księgarnia
 • Świat według Clarksona 3. Na litość boską!
  Jeremy Clarkson
  Świat według Clarksona 3. Na litość boską!
  35 zł 32,20 zł
  KUP TERAZ!
 • Logowanie
 • Login: 
  Hasło: 
  Zarejestruj się
   
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Internetowe Imperium Książki © 2002 - 2010
  Serwis monitorowany przez: statystyki www stat.pl ^^^
  teatr warszawa