Strona Główna
   Książki
 Recenzje
 Autorzy
 Biografie
 Nowości i zapowiedzi
 E-books
 Felietony
 Konkursy
 Wywiady
   Zarejestruj się
 Dodaj materiał
   Redakcja
 Linki
 Współpraca
 Partnerzy
 • Wyszukiwarka

 • Polecamy
  Najlepsze strony o literaturze
 • Dlaczego bohaterowie dramatów zawsze są bajkowi?

  Brakuje mi ostatnio dobrej literatury. Tak samo jak dobrego kina, muzyki i odpowiednich słów, żeby wyrazić swoje uczucia.

  Może to z powodu postępu cywilizacji. Chociaż ostatnio wszystko co złe zrzuca się na postęp cywilizacji. Dziura ozonowa - postęp cywilizacji, kłopoty z dziećmi - postęp cywilizacji, konflikt pokoleń - postęp cywilizacji. Tak więc i ja pójdę na tę łatwiznę, a pisać będę o książkach. Trwoga mnie ogarnia i miotam się z furią, kiedy czytam te wzruszające, naciągane bzdety, pełne szczęśliwych zakończeń i „głębokich” myśli, na które autor wpadł czytając „Times’a” podczas posiadywania na muszli klozetowej. Pełne toto epitetów, kwiecistych wyrażeń, uniesień i wzruszeń. Wszystko doprawione odrobiną drżenia. Drżeniem z emocji, drżeniem ze wzruszenia, drżeniem ze strachu. Mnóstwo jest też w takiej książce pięknych, błękitnych oczu, porcelanowych cer, zadartych nosków, pełnych ust i kruchości. Wszelkie postaci kobiece mają kruchy kościec. Kiedy to czytam, martwię się, żeby się przypadkiem nie połamały, gdy ich szkielet wpadnie w rezonans podczas drżenia z emocji. Panowie są wysocy i mają szerokie ramiona. Takie, żeby krucha panna mogła znaleźć w nich oparcie i opaść spokojnie na dobrze zbudowaną męską pierś. Książkowi mężczyźni są pełni empatii, słuchający, cierpliwi, wrażliwi i przy tym ani trochę nie zniewieściali. Rozpływają się nad pięknem i delikatnością kobiet, w których zakochują się spotykając je przypadkiem na stacji metra albo na ulicy. Doskonałym tego przykładem jest cytat z książki „Córka opiekuna wspomnień”, który tak mnie poruszył, że ledwo powstrzymałam łzy: „Pochylona nad pudłem z drogimi pończochami, w przeróżnych kolorach, wydała mu się zjawiskowo piękna. Z blond włosami, delikatnie otulającymi anielską twarz, o białej, porcelanowej cerze, oczach w kolorze intensywnej zieleni i pełnych ustach (…). Chrząknął - bo tak naprawdę ze wzruszenia ledwo mógł oddychać (…).” Ciekawi mnie, co tak wzruszyło naszego głównego bohatera? I jak to się ma do rzeczywistości? Obecnie, kiedy mężczyzna widzi piękną kobietę, prędzej pomyśli sobie „niezła dupa”, niż zacznie dusić się ze wzruszenia. Niewiele to wszystko ma wspólnego ze światem, który nas otacza. Najbardziej jednak przeraża mnie to, że recenzja zawiera z reguły oceny typu: „poruszająca, niezwykła książka (…)”, zamiast „kolejna chała, nadająca się na scenariusz brazylijskiej opery mydlanej”. Jest to oszukiwanie czytelnika i prowokowanie go do analizowania „głębokich” myśli zawartych w czytadłach, które w rzeczywistości mają tyle głębi, ile woda w kałuży. Prowadzi to do promowania i nazywania sztuką zwykłej grafomanii i taniej metafory.

   
  Dodał: Kasia Majecka
   
  Ocena internautów: 4.74 / 6     Głosów: 4
   
   

  K  O  M  E  N  T  A  R  Z  E    (ilość: 5)

  dodał:

  data: 06-01-2010

  treść: "zadko" pisze sie przez "rz"!!!

   

  dodał:

  data: 26-05-2009

  treść: Poprostu wybierasz nieodpowiednią literaturę(nieodpowiednią dla Ciebie, skoro jej nie lubisz). Naprawdę nie trzeba wiele szukać, aby znaleźć pozycji o zwykłym, brudnym, szarym życiu. Pytanie tylko, czy widząc, co się dzieje dokoła nas, mamy jeszcze siły na czytanie o tym. Może czasami lepiej sięgnąć po coś tak bardzo od nas oddalonego, ale za to bardziej bajkowego i pociągającego. Ale, gdy się jest realistą twardo stąpającym po ziemi i nie chce się odciąć od tej grawitacji, to należy szukać książek na innych pułkach, ponieważ tego typu literatura jest pisana dla ludzi, którzy choć na chwilę chcą sie przenieść w cudowną krainę marzeń.

   
  Zobacz więcej komentarzy   |   Dodaj swój komentarz
 • Menu podręczne
 • Drukuj
  Powiadom znajomego
 • Oceń ten felieton

 • Nowa recenzja
 • Lituma w Andach
  Lituma w Andach
  Mario Vargas Llosa
 • Polecamy
 • Księgarnia
 • Szybkie czytanie dla wytrwałych
  Paweł Sygnowski
  Szybkie czytanie dla wytrwałych
  29.95 zł
  KUP TERAZ!
 • Logowanie
 • Login: 
  Hasło: 
  Zarejestruj się
   
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Internetowe Imperium Książki © 2002 - 2010
  Serwis monitorowany przez: statystyki www stat.pl ^^^
  teatr warszawa