• Rowling oskarżona o plagiat
 • ~Agnieszka Moskwa | 16-10-2010 16:35:03
  W Wielkiej Brytanii odbędzie się sprawa dotycząca plagiatu, którego miała się dopuścić autorka bestsellerowych powieści o Harrym Potterze - podała agencja Associated Press.

  Czwarta część przygód nastoletniego czarodzieja pt. Harry Potter i Czara Ognia stanowi plagiat fragmentów szerzej nieznanej książki z 1987 r. The Adventures of Willy the Wizard (Przygody czarodzieja Willy'ego), pióra zmarłego w 1997 r. Adriana Jacobsa - twierdzi autor pozwu i powiernik majątku pisarza, Paul Allen.

  Wydawnictwo Bloomsbury, które opublikowało powieści o nastoletnim czarodzieju, oraz sama J.K. Rowling domagali się oddalenia pozwu. Sąd jednak zgodził się na wszczęcie sprawy.

  Rowling określiła zarzuty zawarte w pozwie, jako "absurdalne i bezpodstawne". Twierdzi, że o istnieniu książki Jacobsa dowiedziała się dopiero w 2004 r., a więc cztery lata po wydaniu powieści Harry Potter i Czara Ognia. Prawnicy reprezentujący pisarkę w sądzie podkreślają, że jakiekolwiek podobieństwo między obiema książkami zachodzi jedynie na bardzo ogólnym poziomie, a wszelkie pozostałe zbieżności są dziełem przypadku.

  Seria o Harrym Potterze sprzedała się na całym świecie w ponad 400 mln nakładzie, a magazyn "Forbes" umieścił ich autorkę - której majątek szacowany jest na miliard dolarów - na liście najbogatszych Brytyjek.

  Materiał pochodzi z serwisu Internetowe Imperium Książki <http://www.iik.pl>