• Rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Opowiadania
 • ~Agnieszka Moskwa | 12-10-2010 09:48:42
  Prezentacje krótkich form literackich pisarzy z Polski i zagranicy oraz przegląd adaptacji filmowych to główne wydarzenia rozpoczynającego się we Wrocławiu 6. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania.

  Festiwal otworzy przegląd adaptacji filmowych, którego motywem przewodnim w tym roku będzie "adaptacja niemożliwa". Będą to filmy fabularne, które nie mogły się udać, oraz dokumenty o filmach nieudanych. Wśród pokazywanych obrazów znalazł się dokument "Lost in La Mancha" pokazujący próby zekranizowania Don Kichota Cervantesa.

  Prezentacja opowiadań i spotkania z autorami rozpoczną się 15 października. Podczas tegorocznej edycji imprezy do Wrocławia przyjadą Etgar Keret z Izraela, Petina Gappah z Zimbwabwe, Sofija Andruchowycz i Andrij Bondar z Ukrainy, Sana Krasikov z USA oraz pisarze z Polski - Grażyna Plebanek, Joanna Bator, Zyta Rudzka i Jerzy Sosnowski.

  W trakcie festiwalu zostanie ogłoszona lista laureatów konkursu na opowiadanie, który tym razem odbył się pod hasłem "iMan". Tematem prac są relacje między człowiekiem a technologią. W opowiadaniach można było również wykorzystać motyw człowieka jako gadżetu oraz poruszyć problematykę zmian cywilizacyjnych i psychofizycznych, jakie zachodzą we współczesnej kulturze i w życiu codziennym w kontekście tzw. nowych mediów.

  Podobnie jak w latach ubiegłych odbędą się warsztaty pisarskie (creative writing) oraz zostanie rozstrzygnięty konkurs dla tłumaczy.

  Jak podkreślają organizatorzy, Międzynarodowy Festiwal Opowiadania to przede wszystkim święto krótkiej formy literackiej oraz promocja narracji międzykulturowych. W trakcie wymiany doświadczeń pisarzy różnych stylów i narodowości prowadzone są dyskusje na temat oddziaływania literatury na inne dziedziny sztuki. Impreza zakończy się 17 października.

  Materiał pochodzi z serwisu Internetowe Imperium Książki <http://www.iik.pl>