Strona Główna
   Książki
 Recenzje
 Autorzy
 Biografie
 Nowości i zapowiedzi
 E-books
 Felietony
 Konkursy
 Wywiady
   Zarejestruj się
 Dodaj materiał
 Dodaj biografię
   Redakcja
 Linki
 Współpraca
 Partnerzy
 • Wyszukiwarka

 • Polecamy
  Najlepsze strony o literaturze
 • Eric-Emmanuel Schmitt

  Być mądrym to nie znaczy patrzeć z boku na swoje życie niczym wygnaniec. Być mądrym znaczy poślubić życie wraz z całym jego bólem, chaosem, rozczarowaniem, zawirowaniami. Chodzi o to, by się udało w tym wszystkim znaleźć równowagę

  Eric-Emmanuel Schmitt (1960) – w ciągu zaledwie dekady stał się jednym z najpoczytniejszych francuskojęzycznych autorów na świecie. To nie tylko doktor filozofii, autor poczytnych powieści i oglądanych przez szeroką publiczność sztuk teatralnych. To także – a może przede wszystkim – człowiek nieustający w rozwoju, baczny obserwator życia i świata.

  Uczęszczał do Ecole Normale Supérieure, jednej z przodujących francuskich uczelni, gdzie obronił doktorat z filozofii. Na świecie jest znany głównie jako twórca teatralny. Jego książki to powiastki filozoficzne, w których bez sentymentalnych zabiegów potrafi wzruszyć czytelnika.

  Jego matka była mistrzynią Francji w sprincie, ojciec – uniwersyteckim mistrzem boksu. Wychowywał się w rodzinie ateistycznej. W każdym dłuższym wywiadzie pisarz powraca do wydarzenia, które zmieniło jego życie duchowe.

  W 1989 roku, czyli sześć lat po studiach, Schmitt wybrał się wraz ze znajomymi na pustynię Hoggar. Wszedłszy z grupą na szczyt góry Tahar, zdecydował, że będzie wracać samotnie. Gdy zapadła noc zrozumiał, że zabłądził. Schował się za skałą, aby ochronić się przed wiatrem i przysypał piaskiem, by nie marznąć. W swoich wspomnieniach zawsze podkreśla, że kiedy przebywał na pustyni towarzyszyła mu niezwykła siła, której – do dziś jest o tym przekonany – on sam nie mógł być źródłem. Schmitt nazywa noc na pustyni doświadczeniem Absolutu, doświadczeniem, którego żadna religia nie powinna przywłaszczać.

  To właśnie wydarzenie zmotywowało go do lektury świętych tekstów wielkich religii – buddyzmu, judaizmu, islamu i chrześcijaństwa – które już znał, lecz które czytał jako filozof i sceptyk.

  Na świecie jest znany głównie jako twórca teatralny. Pierwszym krokiem do sławy była sztuka „Don Juan on Trial” wystawiona w 1991. Kolejna, „The Visitor” z 1993 r. była tryumfem, który przyniósł autorowi trzy Moliery - prestiżowe nagrody teatralne (dla najlepszego aktora, odkrycia teatralnego i przedstawienia). Sztuka była tłumaczona i wystawiana na całym świecie.


  Cytat pochodzi z serwisu Styl.pl
  Biografię opracowano na podstawie: www.znak.com.pl

  Autor: Agnieszka Moskwa
   

  Eric-Emmanuel Schmitt - strona o autorze

 • Nowa recenzja
 • Lituma w Andach
  Lituma w Andach
  Mario Vargas Llosa
 • Polecamy
 • Księgarnia
 • Chcę Być jak Agent
  Weronika Marczuk
  Chcę Być jak Agent
  39,99 zł 36,30 zł
  KUP TERAZ!
 • Logowanie
 • Login: 
  Hasło: 
  Zarejestruj się
   
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Internetowe Imperium Książki © 2002 - 2010
  Serwis monitorowany przez: statystyki www stat.pl ^^^
  teatr warszawa