Strona Główna
   Książki
 Recenzje
 Autorzy
 Biografie
 Nowości i zapowiedzi
 E-books
 Felietony
 Konkursy
 Wywiady
   Zarejestruj się
 Dodaj materiał
 Dodaj biografię
   Redakcja
 Linki
 Współpraca
 Partnerzy
 • Wyszukiwarka

 • Polecamy
  Najlepsze strony o literaturze
 • Rafał Wojaczek

  Rafał Wojaczek (1945-1971) - buntownik, prowokator, skandalista, stały bywalec komisariatów i szpitali psychiatrycznych, zaliczany do grupy poetów przeklętych i kaskaderów literatury. Stał się legendą pokolenia poetów lat siedemdziesiątych.

  Urodził się 6 grudnia 1945 w niewielkim śląskim miasteczku Mikołowie. Ze względu na charakterystyczną datę urodzin na drugie otrzymał imię Mikołaj. Wywodził się ze znanej i poważanej w mieście rodziny. W latach młodzieńczych interesuje się fotografią. Sam wywołuje zdjęcia, kadruje, powiększa. Na fotografiach zwykle uwiecznione są ponure, zabrudzone ulice Mikołowa. Dużo czyta, próbuje tłumaczyć wiersze z innych języków. Co więcej obdarowany jest fenomenalną pamięcią, cytuje bezbłędnie całe rozdziały Doktora Faustusa Tomasz Manna. Szybko jednak popada w konflikt z nauczycielami, gdyż drażnił ich swą flegmatycznością i dużą pewnością siebie. Zmienia szkołę na liceum w Katowicach-Ligocie. W tym okresie rodzice poety zaczynają żyć osobno - matka w Mikołowie, a ojciec przenosi się do Kędzierzyna. Ostatni rok nauki w liceum i maturę Rafał zrobił mieszkając u ojca, bo do katowickiego liceum często nie docierał.

  Po dobrze zdanej maturze, w 1963 r. Wojaczek rozpoczyna studia na Wydziale Polonistyki UJ. Porzuca je po pierwszym semestrze. Tutaj jednak nawiązuje pierwsze literackie znajomości, co później zaowocuje wydaniem tomików poetyckich. Następnie przenosi się do Wrocławia, gdzie mieszka jego starszy brat Piotr. Nieustający konflikt pomiędzy braćmi zmusza Wojaczka do szukania własnego mieszkania. Później szukanie nowego miejsca pobytu będzie jego stałym zajęciem.

  W maju 1964 przebywa w Klinice Psychiatrycznej - lekarze podejrzewają schizofrenię. Poznaje tutaj swoją przyszłą żonę, pielęgniarkę Hanne. Wkrótce biorą ślub i rodzi sie córka Dagmara. Małżeństwo nie wytrzymuje roku i kończy się rozwodem. Życie Wojaczka obfituje w ekscesy i skandale obyczajowe, a on sam kreuje mit „poety przeklętego”.

  Rok 1965 to data jego głośnego debiutu. W grudniu autor publikuje swoje wiersze w prestiżowym piśmie Poezja i od razu staje się znanym poetą młodego pokolenia. W roku 1969 Wojaczek wydaje pierwszy tom poetycki Sezon, w rok później kolejny zatytułowany Inna bajka. We Wrocławiu utrzymują go rodzice, poza krótkim czasem kiedy pracuje we wrocławskim Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania. Niewielkie honoraria za wiersze nie mogły pokryć kosztów jakie wynikały z jego bujnego życia towarzyskiego. Wojaczek coraz bardziej pogrążał się w alkoholizmie. Wszywano mu esperal, ale wyciągał go i pił dalej. Po tym jak kilka razy wyskoczył przez szybę, zamykano przed nim kluby, w których spotykali się wrocławscy artyści.

  W twórczości Wojaczka obsesyjnie powracają motywy matki, ojca, głodu, seksu, Boga i przede wszystkim śmierci. Język jego poezji jest naturalistyczny i brutalny, wypełniony wulgaryzmami. Główne tematy, jakie podejmuje to miłość, fascynacja kobiecością i cielesnością zazwyczaj ujętą w estetyce turpistycznej. Jego skłonność do eksponowania brzydoty i makabryzmu miesza się z pięknością metafory. Pod dosadną warstwą językową Wojaczek często przemycał głęboki liryzm i pragnienie czułości.

  Był alkoholikiem, awanturnikiem, podejmował liczne próby samobójcze. W końcu jedna z nich zakończyła sie powodzeniem. W nocy z 10 na 11 maja 1971 połknął zabójczą dawkę leków - miał wtedy zaledwie 26 lat. Znaleziony rankiem, siedział pod ścianą z głową opartą o kolana, a obok na łóżku leżał oddarty margines jakieś gazety, na którym wypisane było co i ile zażył. Nie był osobą szeroko znaną, dopiero po tragicznej śmierci jego postać została nagłośniona i doceniona. Za życia wiersze publikowane w Twórczości czy w Odrze znane były jedynie w środowisku poetyckim. Pośmiertnie zostały wydane jeszcze dwa jego tomiki Nie skończona krucjata i Którego nie było.

  W 1999 r. powstał film w reżyserii Lecha Majewskiego Wojaczek - w roli tytułowej wystąpił poeta Krzysztof Siwczyk. W filmie zagrał m.in. nieżyjący już brat Rafała, aktor Andrzej.  Na podstawie www.wojaczek.art.pl oraz http://wojaczek.kulturalna.com

  Autor: Agnieszka Moskwa
   

  Rafał Wojaczek - strona o autorze

 • Nowa recenzja
 • Dom Augusty
  Dom Augusty
  Majgull Axelsson
 • Polecamy
 • Księgarnia
 • Świat według Clarksona 3. Na litość boską!
  Jeremy Clarkson
  Świat według Clarksona 3. Na litość boską!
  35 zł 32,20 zł
  KUP TERAZ!
 • Logowanie
 • Login: 
  Hasło: 
  Zarejestruj się
   
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Internetowe Imperium Książki © 2002 - 2010
  Serwis monitorowany przez: statystyki www stat.pl ^^^
  teatr warszawa