Strona Główna
   Książki
 Recenzje
 Autorzy
 Biografie
 Nowości i zapowiedzi
 E-books
 Felietony
 Konkursy
 Wywiady
   Zarejestruj się
 Dodaj materiał
 Dodaj biografię
   Redakcja
 Linki
 Współpraca
 Partnerzy
 • Wyszukiwarka

 • Polecamy
  Najlepsze strony o literaturze
 • Stephen King

  Stephen KingStephen Edwin King (1947) - mistrz horroru, jeden z najbogatszych pisarzy świata (zarabia rocznie średnio 50 mln dolarów). Każda jego książka trafia natychmiast po premierze na szczyty list bestsellerów, a zanim powstanie, wytwórnie filmowe biją się o prawa do jej ekranizacji. Jego kariera to odzwierciedlenie amerykańskiego mitu o sukcesie.

  Niedługo cieszył się życiem w pełnej rodzinie - jego ojciec niespodziewanie porzucił dom, kiedy Stephen był jeszcze małym chłopcem. Historie fabularne fascynowały go odkąd nauczył się czytać. Pochłaniał komiksy, namiętnie oglądał filmy i zapisywał ich akcję w formie opowiadań. Za namową matki zajął się tworzeniem własnych historii. To od niej otrzymał na Gwiazdkę swoją pierwszą maszynę do pisania. Jego debiutanckie opowiadanie W półświecie grozy ukazało się w fanzimie Mike'a Garreta. Jednak znacznie częściej wydawcy odsyłali teksty załączając odmowy lub nie odpowiadali wcale. Kolekcja negatywnych opinii rosła, co jednak nie zniechęcało młodego pisarza.

  Wkrótce ambitny nastolatek postanowił wydać swoją pierwszą książkę. Sam złożył matrycę, wydrukował i rozkolportował ją wśród kolegów ze szkoły jako prywatne wydawnictwo V.I.B. (Very Important Book). Nakład wynosił 40 sztuk, zaś cena - ćwierć dolara. Finał nie był przyjemny - nauczyciele wytropili nielegalną działalność czternastoletniego wówczas autora i skonfiskowali cały nakład, łącznie ze sprzedanymi egzemplarzami.

  Kolejne lata nauki upływały pod znakiem prowadzenia gazetki szkolnej, pisania relacji z imprez sportowych dla lokalnej gazety oraz pracy zmianowej w fabryce włókienniczej. W domu się nie przelewało. By uchronić syna przed wojskiem, matka namówiła Stephena na studia na University of Maine w Orono. Był studentem aktywnym politycznie - w czasie wojny w Wietnamie poparł ruch antywojenny, uważając tą interwencję zbrojną jako niezgodną z konstytucją. King ukończył naukę w 1970 r. jako wykwalifikowany nauczyciel angielskiego, a rok później wziął ślub z Tabithą Spruce, do dziś swoim pierwszym czytelnikiem, krytykiem i wierną towarzyszką życia.

  Pierwsze lata małżeństwa okazały się niełatwe pod względem finansowym. King znalazł zatrudnienie najpierw w pralni przemysłowej, później jako nauczyciel literatury w szkole średniej. Wciąż pisał - codziennie po kilka godzin tkwił przy maszynie, a opowiadania sprzedawał magazynom dla panów. Jednak dochody jego i żony często nie wystarczały nawet na opłacenie bieżących rachunków. Los państwa Kingów odmieniła dopiero powieść Carrie.

  Początkowo miało to być opowiadanie dla jednego z męskich pism, ilustrowane zdjęciami nagich nastolatek. Scena kluczowa rozgrywała się w szkolnej łaźni dla dziewcząt, kiedy tytułowa bohaterka została obrzucona przez koleżanki podpaskami i tamponami. Pomysł opowieści o brzydkiej, zaniedbanej dziewczynie obdarzonej niezwykłymi zdolnościami psychokinetycznymi przerósł jednak rozmiary zwykłego opowiadania. King zamierzał nawet zrezygnować z pisania tego tekstu, gdyż zapowiadało się na zbyt długą formę, a on sam nie potrafił obdarzyć głównej postaci sympatią. Do kontynuowania pracy nad powieścią namówiła pisarza żona, której spodobał się kontrowersyjny pomysł. Tuż przed premierą Carrie zmarła matka Kinga. Od kilku lat cierpiała na nowotwór.

  Carrie ukazała się w 1974 r. Kontrakt z wydawcą opiewał na sumę gigantyczną jak na debiutującego na rynku autora - 400 tys. dolarów. King mógł wreszcie porzucić pracę w szkole i zająć się wyłącznie pisaniem. Wkrótce ukazały się jego kolejne powieści: Miasteczko Salem (1975), Lśnienie (1977), Bastion (1978), Strefa śmierci (1979),Podpalaczka (1980) i Cujo (1981). Praktycznie od 1977 r. King publikuje jedną książkę rocznie. Nie zawsze pod własnym nazwiskiem (wydał kilka tytułów pod pseudonimem Richard Bachman). Kolejne utwory były już murowanymi bestsellerami: m.in. cykl Mroczna Wieża, Talizman (1984), To (1986), Oczy smoka (1987), Misery (1987), Zielona mila (1996), Worek kości (1998) czy Pokochała Toma Gordona (1999). Setki opowiadań i kilkanaście nowel doczekały się wielomilionowych nakładów i tłumaczeń na przeszło 30 języków.

  Autor wstrząsających powieści grozy mieszka z żoną w stanie Maine. Regularnie wspiera Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem, sponsoruje różnorodną działalność charytatywną i funduje stypendia dla uczniów szkół średnich. Dzięki pomocy rodziny wykaraskał się z alkoholizmu i narkotyków. Tylko raz zawiesił swoją działalność pisarską. Przerwa była spowodowana wypadkiem, któremu pisarz uległ w 1999 r. Podczas spaceru w pobliżu swojego domu został potrącony przez samochód. Wielokrotne złamanie biodra, połamane żebra i uszkodzone płuco unieruchomiły go w szpitalu na 3 miesiące. Długotrwała rehabilitacja sprawiła jednak, że King powrócił do pisania.

  Wiele jego powieści i opowiadań doczekały się ekranizacji. Takie filmy jak Carrie Briana de Palmy, Lśnienie Stanleya Kubricka z genialną rolą Jacka Nicholsona, Misery Roba Reinera z fantastyczną kreacją Kathy Bates, Skazani na Shawshank z Timem Robbinsem (7 nominacji do Oscara w 1995 r.) czy Zielona mila z Tomem Hanksem weszły do kanonu światowej kinematografii. Sam pisarz niejednokrotnie brał udział w tworzeniu filmów powstających na podstawie swoich książek jako scenarzysta i producent.

  Określenie „mistrz horroru”, które przylgnęło do pisarza, nie oddaje złożoności stworzonego przez Kinga świata literackiego. Większość jego powieści i opowiadań to pełna obyczajowych i psychologicznych spostrzeżeń panorama współczesnych Stanów Zjednoczonych - państwa nie tylko olbrzymich metropolii, lecz nade wszystko małych, zapyziałych miasteczek. Niebezpieczeństwo może kryć się wszędzie. Najpotworniejsze postacie wykreowane przez pisarza można spotkać w szkole, podczas podróży, w hotelu, w barze, a nawet we własnym domu. Horror to tylko jeden z wielu gatunków literackich wykorzystywanych przez Kinga. Powieść obyczajowa, psychologiczna, sensacyjna, thriller, SF, fantasy - pisarz potrafi składniki każdej z tych form zmieszać w jednej fabule. Nade wszystko jednak ważna jest opowieść - musi być tak ciekawa, by czytelnik nie miał dość siły, aby się od niej oderwać przed finałem.


  Opracowano na podstawie: www.stephenking.pl

  Autor: Agnieszka Moskwa
   

  Stephen King - strona o autorze

 • Nowa recenzja
 • Ściana
  Ściana
  Paweł Daniel Zalewski
 • Polecamy
 • Księgarnia
 • Jak ryba w wodzie. Wspomnienia
  Mario Vargas Llosa
  Jak ryba w wodzie. Wspomnienia
  49,90 zł 42,40 zł
  KUP TERAZ!
 • Logowanie
 • Login: 
  Hasło: 
  Zarejestruj się
   
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Internetowe Imperium Książki © 2002 - 2010
  Serwis monitorowany przez: statystyki www stat.pl ^^^
  teatr warszawa