Strona Główna
   Książki
 Recenzje
 Autorzy
 Biografie
 Nowości i zapowiedzi
 E-books
 Felietony
 Konkursy
 Wywiady
   Zarejestruj się
 Dodaj materiał
 Dodaj biografię
   Redakcja
 Linki
 Współpraca
 Partnerzy
 • Wyszukiwarka

 • Polecamy
  Najlepsze strony o literaturze
 • Mariusz Sieniewicz

  Mariusz Sieniewicz – (1972) prozaik i felietonista, przez tygodnik Przekrój zaliczony do ósemki najciekawszych postaci młodej literatury i sztuki. Popełnił w swoim życiu pięć, sześć wierszy, pisał recenzje literackie, felietony i eseje, aż w końcu poprzestał na pisaniu prozy.

  Debiutował na początku lat 90. w piśmie literacko-kulturalnym Teraz my? opowiadaniem Łysość, następnie był współzałożycielem i redaktorem pisma Portret. W roku 1999 wydał w serii literackiej Portretu debiutancką powieść pt. Prababka.

  W 2002 r. zrezygnował z pracy w redakcji, a następnie opublikował drugą książkę Czwarte niebo, nominowaną do Paszportu Polityki i Nagrody Literackiej NIKE. W ankiecie ogólnopolskiego forum krytyki literackiej Literatorium.pl Czwarte niebo znalazło się na drugim miejscu w plebiscycie na najlepszą powieść roku 2003. Na jej podstawie Marek Fiedor zrealizował w Teatrze Polskim we Wrocławiu spektakl Wszystkim Zygmuntom między oczy!!!.

  Następna pozycja - zbiór opowiadań Żydówek nie obsługujemy - znalazła się w finałowej trójce Paszportu Polityki i otrzymała tytuł Książki Wiosny 2005 Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych. Dwa lata później ukazała się Rebelia (także nominowana do Paszportu Polityki), a jeszcze w tym roku ma zostać wydana kolejna książka pt. Dziennik okulisty.

  Twórca audycji radiowych oraz happeningów (m.in. Rzeczyzoopospolita, Old parade). Jeden z pomysłodawców Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Demoludy. Jego teksty można było znaleźć m.in. w Krytyce politycznej, internetowej Witrynie czasopism, Borussi, FA-arcie, Przeglądzie Artystyczno-Literackim, Ha!arcie i Transformacjach.

  Zawodowo pracuje jako asystent w Katedrze Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i prowadzi zajęcia ze studentami z literatury współczesnej. Pisze felietony do Gazety Olsztyńskiej.


  Bibliografia:
  - MIASTO SZKLANYCH SŁONI, Kraków: Znak, 2010
  - REBELIA, Warszawa: Wydawnictwo W.A.B., 2007
  - ŻYDÓWEK NIE OBSŁUGUJEMY, Warszawa: Wydawnictwo W.A.B., 2005
  - CZWARTE NIEBO, Warszawa: Wydawnictwo W.A.B. , 2003
  - PRABABKA, Olsztyn: Seria literacka Portretu, 1999

  Autor: Agnieszka Moskwa
   

  Mariusz Sieniewicz - strona o autorze

 • Nowa recenzja
 • Lituma w Andach
  Lituma w Andach
  Mario Vargas Llosa
 • Polecamy
 • Księgarnia
 • Świat według Clarksona 3. Na litość boską!
  Jeremy Clarkson
  Świat według Clarksona 3. Na litość boską!
  35 zł 32,20 zł
  KUP TERAZ!
 • Logowanie
 • Login: 
  Hasło: 
  Zarejestruj się
   
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Internetowe Imperium Książki © 2002 - 2010
  Serwis monitorowany przez: statystyki www stat.pl ^^^
  teatr warszawa