Strona Główna
   Książki
 Recenzje
 Autorzy
 Biografie
 Nowości i zapowiedzi
 E-books
 Felietony
 Konkursy
 Wywiady
   Zarejestruj się
 Dodaj materiał
 Dodaj biografię
   Redakcja
 Linki
 Współpraca
 Partnerzy
 • Wyszukiwarka

 • Polecamy
  Najlepsze strony o literaturze
 • Wojciech Cejrowski

  Wojciech Cejrowski - (1964) podróżnik, poszukiwacz ginących plemion Amazonii, dziennikarz, jedna z najbardziej kontrowersyjnych osobowości telewizyjnych. Od lat organizuje wyprawy w najdziksze zakamarki naszej planety - był w 40 krajach na 6 kontynentach. Najczęściej jeździ do Amazonii, dokumentując życie ludów pierwotnych, aby ocalić ich od zagłady i zapomnienia. Wielokrotnie zaszywał się w dziewiczej puszczy, przez całe tygodnie pozbawiony kontaktu z cywilizacją. Mieszkał wśród Indian i żył tak jak oni. Wszystko po to, by zdobyć i ocalić wiedzę na temat ludów żyjących wciąż w epoce kamiennej.

  Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, historie sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a także socjologie i archeologie na Uniwersytecie Warszawskim. Żadnego z tych kierunków nie ukończył.

  Karierę telewizyjną zaczynał u boku Wojciecha Manna w programie „Non Stop Kolor" w TVP2 w latach 1992-1994. Najbardziej znany jest jego program „WC Kwadrans" nadawany w TVP1 w latach 1994-96. Ostry, kontrowersyjny, bezkompromisowy i śmieszny nikogo nie pozostawiał obojętnym. W programie tym prezentował konserwatywne poglądy na kwestie społeczne. Podczas jednego z odcinków witał się w rękawiczkach z Markiem Kotańskim i rozmawiał z nim przez szybę. Tym – jak sam powiedział – wyraził strach przed śmiertelną chorobą, jaką jest AIDS.

  W RTL7 prowadził talk-show „Piękny i Bestia" w duecie z Alicją Resich-Modlińską. Przez pewien czas związany był z telewizją Polsat, gdzie realizował autorski program „Z kamerą wśród ludzi” (2003-2004). Cykl ten gromadził przed telewizorami 2,5 miliona widzów i zajmował czwarte miejsce pod względem oglądalności (1 miejsce „Europa da się lubić", 2 miejsce „Bezludna wyspa", 3 miejsce „Rozmowy w TOKu"). Zasiadał wraz z Moniką Richardson, Katarzyną Figurą i Bogusławem Kaczyńskim w jury programu „Supertalent” emitowanego przez TVP 2. Był stałym gościem „Podróży z żartem”.

  Od stycznia 2007 r. w niedzielne poranki w TVP2 ukazuje się jego program „Boso przez świat", nagrodzony złotym medalem na The New York Festivals 2008 za najlepszy program podróżniczy. Program został zdjęty tymczasowo z anteny TVP w maju 2009 r., kiedy to Wojciech Cejrowski wystąpił w spotach Prawicy Rzeczypospolitej, zachęcając do oddania głosu na Marka Jurka w wyborach do Europarlamentu.

  Cejrowski wypowiada się otwarcie przeciw paradom równości. Wielokrotnie występował z poparciem dla ruchów antyaborcyjnych. W kwietniu 2008 publicznie ogłosił wolę zmiany obywatelstwa. Tłumaczył to sprzeciwem wobec Unii Europejskiej i jej biurokracji.

  Pracę w Polskim Radiu rozpoczął w roku 1991 cyklem audycji „Czy jest miejsce na country w Polsce?". Dwa lata później otrzymał propozycję pracy w prywatnej stacji Radio Kolor, której właścicielami i założycielami byli Wojciech Mann i Krzysztof Materna. Początkowo prowadził autorską audycję muzyczną, następnie sławny „Aeroplan" w duecie z Beatą Pawlikowską, a w końcu także swój sztandarowy sobotni blok poranny. Współpracę z Radiem Kolor zakończył w roku 1997. Następnie można go było słuchać w radiu WAWa. Od 1999 rozpoczął stałą współpracę z Programem I Polskiego Radia, składająca się z korespondencji zagranicznych i opowieści podróżniczych w ramach „Lata z Radiem”. Obecnie w sobotnie przedpołudnia prowadzi „Audycję podzwrotnikową” w radiowej Trójce, gdzie prezentuje muzykę z Ameryki Łacińskiej, USA, a także Afryki i Australii.

  Różne jego audycje trafiają jako produkcja zewnętrzna do kilkudziesięciu stacji prywatnych i publicznych na terenie całego kraju. Daje występy kabaretowe w amerykańskim stylu stantd up Komedy - jeden człowiek z mikrofonem. Pisuje felietony na tematy społeczno-polityczne oraz reportaże podróżnicze z Ameryki Południowej (Podróże, Voyage, National Geographic). Wydał 7 książek o łącznym nakładzie ponad 500 tys. egz. Jego ostatnia publikacja Gringo wśród dzikich plemion otrzymała nagrodę literacką im. Arkadego Fiedlera „Bursztynowy Motyl" dla najlepszej książki podróżniczej roku 2003 oraz wygrała plebiscyt Empiku „Bestseller 2008".

  Ma dom w mieście Meksyk, gdzie mieszka sporadycznie od lat 80., a także dużą posiadłość ziemską w Ekwadorze. Był sześciokrotnie nominowany do nagrody Wiktora za działalność telewizyjną. Studenci dziennikarstwa z całej Polski w plebiscycie MediaTORY uhonorowali go statuetką AkumulaTOR 2008.


  Opracowano na podstawie: www.cejrowski.com

  Autor: Agnieszka Moskwa
   

  Wojciech Cejrowski - strona o autorze

 • Nowa recenzja
 • Ściana
  Ściana
  Paweł Daniel Zalewski
 • Polecamy
 • Księgarnia
 • Chcę Być jak Agent
  Weronika Marczuk
  Chcę Być jak Agent
  39,99 zł 36,30 zł
  KUP TERAZ!
 • Logowanie
 • Login: 
  Hasło: 
  Zarejestruj się
   
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Internetowe Imperium Książki © 2002 - 2010
  Serwis monitorowany przez: statystyki www stat.pl ^^^
  teatr warszawa