Strona Główna
   Książki
 Recenzje
 Autorzy
 Biografie
 Nowości i zapowiedzi
 E-books
 Felietony
 Konkursy
 Wywiady
   Zarejestruj się
 Dodaj materiał
 Dodaj biografię
   Redakcja
 Linki
 Współpraca
 Partnerzy
 • Wyszukiwarka

 • Polecamy
  Najlepsze strony o literaturze
 • Sławomir Mrożek

  Sławomir MrożekSławomir Mrożek (ur. 29 czerwca 1930 w Borzęcinie) autor satyrycznych opowiadań i utworów dramatycznych o tematyce filozoficznej, politycznej, obyczajowej i psychologicznej. Prawdopodobnie najczęściej grywany w kraju i za granicą polski dramaturg współczesny, przez wiele lat jeden z najpoczytniejszych, obok Stanisława Lema, rodzimych prozaików.

  Studiował architekturę, filozofię orientalną i sztukę. Debiutował w 1950 roku reportażem w Przekroju, od 1953 publikował w tym tygodniku cykle rysunków. Swoją przygodę z pisarstwem rozpoczął wydanymi w 1953 r. Opowiadaniami z Trzmielowej Góry oraz zbiorem historyjek Półpancerze praktyczne. W latach 1950-1954 pracował w redakcji krakowskiego Dziennika Polskiego. Następnie przeniósł się do Warszawy.

  W 1962 został jednym z czterech pierwszych laureatów literackiej nagrody im. Kościelskich. Rok później wyemigrował z kraju, mieszkał w Paryżu, USA, Niemczech, Włoszech i Meksyku. W 1964 r. za zbiór opowiadań pt. Słoń został uhonorowany we Francji Prix de I'Humour Noir. Ten sam rok przynosi premierę sztuki teatralnej Tango - to wydarzenie kulturalne porównywane jest do premiery Wesela Stanisława Wyspiańskiego. Podczas pobytu w Paryżu na łamach tamtejszej prasy opublikował list – protest przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. Wydana w 1994 komedia tragiczna Miłość na Krymie zyskała światowy rozgłos, jednocześnie umacniając międzynarodową renomę autora, wymienianego wraz z Beckettem i Dürrenmattem wśród najwybitniejszych dramaturgów naszych czasów. W roku 1996 wrócił do Polski, obecnie mieszka w Krakowie. Od 1997 stale współpracuje z Gazetą Wyborczą.

  W swoich utworach łączy absurdalny komizm i wieloznaczną metaforykę. Tropił i podważał nonsensy polityczne i ideologiczne w kraju realnego socjalizmu, ale też stereotypy kształtujące świadomość Polaków. Jego utwory były żartami, które wyolbrzymiały paradoksy rzeczywistości, mieszały elementy zupełnie do siebie nieprzystające i w ten sposób osiągały komizm. Polska w ówczesnych opowiadaniach Mrożka jawiła się jako przemieszanie elementów wiejskich z ideologią postępu i nowoczesną techniką. Jego twórczość podejmuje zarówno problemy związane z polską historią i tradycją kulturalną, jak również uniwersalne, dotyczące wolności oraz niebezpieczeństw, jakie niesie współczesna cywilizacja.

  W 2002 roku przeżył udar mózgu, którego wynikiem była afazja. Skutkiem tego utracił możliwość posługiwania się językiem. Dzięki terapii, która trwała około trzy lata, odzyskał zdolność pisania i mówienia. Efektem walki z chorobą jest jego autobiografia pt. Baltazar, nominowana w 2007 roku do Śląskiego Wawrzynu Literackiego.

  Odznaczony m.in. Orderem Legii Honorowej (2003) i Nagrodą Fundacji Kultury Polskiej za całokształt twórczości (2004).

  Posługiwał się także pseudonimem Damian Prutus.

  Autor: Agnieszka Moskwa
   

  Sławomir Mrożek - strona o autorze

 • Nowa recenzja
 • Lituma w Andach
  Lituma w Andach
  Mario Vargas Llosa
 • Polecamy
 • Księgarnia
 • Jak ryba w wodzie. Wspomnienia
  Mario Vargas Llosa
  Jak ryba w wodzie. Wspomnienia
  49,90 zł 42,40 zł
  KUP TERAZ!
 • Logowanie
 • Login: 
  Hasło: 
  Zarejestruj się
   
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Internetowe Imperium Książki © 2002 - 2010
  Serwis monitorowany przez: statystyki www stat.pl ^^^
  teatr warszawa