Strona Główna
   Książki
 Recenzje
 Autorzy
 Biografie
 Nowości i zapowiedzi
 E-books
 Felietony
 Konkursy
 Wywiady
   Zarejestruj się
 Dodaj materiał
 Dodaj biografię
   Redakcja
 Linki
 Współpraca
 Partnerzy
 • Wyszukiwarka

 • Polecamy
  Najlepsze strony o literaturze
 • Wojciech Tochman

  Wojciech TochmanSłowa, które autor dobiera do opisywania swoich bohaterów, są tak oszczędne, sugestywne i precyzyjne, że właściwe można powiedzieć, iż Tochman pisze żyletką.
  miesięcznik Press

  Wojciech Tochman (ur. 1969 w Krakowie) - polski dziennikarz i reportażysta, dwukrotny finalista Nagrody Literackiej NIKE. W 1993 r. uzyskał dyplom na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

  W 1990 r. na łamach Gazety Wyborczej ukazał się pierwszy reportaż Tochmana pt. Bajka o dobrym księgowym. Dwa lata później brał udział w konwoju Janiny Ochojskiej i wyruszył do nękanej wojną Bośni. W 1997 uczestniczył w międzynarodowych Warsztatach Ryszarda Kapuścińskiego, zorganizowanych w Warszawie przez Open Society Institute. Przez czytelników Gazety został wybrany Reporterem Roku 1998. W latach 1996-2002 był autorem i gospodarzem telewizyjnego programu Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie w TVP 1. Jest założycielem i wolontariuszem Fundacji ITAKA, która poszukuje zaginionych i pomaga ich rodzinom.

  W 2001 roku jego debiutancka książka Schodów się nie pali znalazła się w finale Nagrody Literackiej NIKE. W roku 2002 za za teksty podtrzymujące tradycje literackiego reportażu, ze szczególnym uwzględnieniem relacji z byłej Jugosławii był nominowany do Nagrody im. Dariusza Fikusa przyznawanej przez dziennik Rzeczpospolita. W listopadzie 2004 znalazł się w finale prestiżowego wyróżnienia Prix RFI Témoin du Monde przyznawanej w Paryżu przez Radio France International. Za sprawą książki Jakbyś kamień jadła ponownie otrzymał nominację do statuetki NIKE.

  Zarówno w reportażach publikowanych niegdyś w Gazecie Wyborczej, jak i w prowadzonym przez siebie programie telewizyjnym Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie Tochman przez wiele lat rozwijał niemal stale ten sam motyw: zginął człowiek, spróbujmy go znaleźć i odzyskać dla tych, którzy nań czekają. Opowiadane przez niego historie podejmują tematykę oddalenia, tęsknoty i poszukiwania. Tochman postawił na psychologię, głębinową eksplorację motywów zachowania i sposobów życia, ale jego teksty da się też czytać inaczej: jako fresk społeczny o dzisiejszej Polsce, niebanalny, bo konstruowany przez konkrety, które zwykle umykają z pola potocznej uwagi.

  Jego książki są tłumaczone na angielski, francuski, niemiecki, fiński, rosyjski oraz bośniacki. Został entuzjastycznie przyjęty przez szwedzką krytykę. Obecnie mieszka w stolicy, a w roku akademickim 2006/2007 pracował w charakterze wykładowcy na Uniwersytecie Warszawskim.


  Bibliografia:
  - WŚCIEKŁY PIES, Kraków: Znak, 2007
  - CÓREŃKA, Kraków: Znak, 2005
  - JAKBYŚ KAMIEŃ JADŁA, Sejny: Pogranicze, 2002 (wyd. 2 – 2005)
  - SCHODÓW SIĘ NIE PALI, Kraków: Znak, 2000 (wyd. 2 – 2006)
  - SPRAWCY (z Grzegorzem Górnym, Witoldem Paskiem), Warszawa: BGW, 1991

  Autor: Agnieszka Moskwa
   

  Wojciech Tochman - strona o autorze

 • Nowa recenzja
 • Lituma w Andach
  Lituma w Andach
  Mario Vargas Llosa
 • Polecamy
 • Księgarnia
 • Świat według Clarksona 3. Na litość boską!
  Jeremy Clarkson
  Świat według Clarksona 3. Na litość boską!
  35 zł 32,20 zł
  KUP TERAZ!
 • Logowanie
 • Login: 
  Hasło: 
  Zarejestruj się
   
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Internetowe Imperium Książki © 2002 - 2010
  Serwis monitorowany przez: statystyki www stat.pl ^^^
  teatr warszawa